چگونگی شستشو و نظافت اتومبیل

 شستشو

    چگونگی شستشو و نظافت اتومبیلاسپری لا ستیک برند پاور   https://bazarganiradin.com/   

 اتومبیل­ها کثیف می­شوند ، امّا چیزهایی غیر از آلودگی ممکن است به  قسمت  بیرون اتومبیل شما بچسبند . مواد آلاینده تولید شده توسط صنایع  مختلف،  باران­های اسیدی ، حشرات مرده ، شیره درختان و فضولات پرندگان همگی  باعث  آسیب رساندن جدی به رنگ بدنه اتومبیل می­شوند . امروزه رنگ  اتومبیل­های  مدرن تماماً توسط یک لایه شفاف پوشانده شده­ اند تا محافظت  بهتری از آنها به  عمل آید آمّا حتّی این لایه نیز که در مقابل اشعه ماورای  بنفش خورشید  مقاومت بالایی دارد ، می­تواند در اثر مراقبت صحیح ، عمر  طولانی­ تری در حفظ  کیفیت رنگ خودرو داشته باشد لذا توصیه می­شود که  همواره بدنه خودروی خود  را تمیز و واکس زده نگه داشته و آب و مواد آلاینده  را از آن جدا کنید .  همین دقت و توجه می­بایست که در داخل کابین اتومبیل  نیز رعایت شود چون مثلا  روغن سیب­ زمینی سرخ کرده، سایر مواد غذایی چربی  ­دار، عرق بدن و گرد و خاک  همگی باعث می­گردند داخل کابین اتومبیل دچار  آسیب دیدگی شود . شامپو کردن  پوشش پارچه­ای صندلی­ها باعث می­گردد مواد  آلاینده­ ای که  به سطح آنها  چسبیده، جدا شود . بعضا از افراد تصور  می­کنند از روی شستشوی اتومبیل مطلع  هستند ، در اینجا به این افراد توصیه  می­شود اطلاعات خود را در این زمینه  را فراموش کرده چون به طور مثال از  میان اقلامی که در زیر کابین سینک  آشپزخانه شما یافت می­شود ، فقط شاید  محلول شیشه پاک­کن مناسب تمیز کردن  اتومبیل باشد و الباقی به هیچ عنوان  مناسب نیستند . برای نمونه محلول­هایی  که برای شستشوی ظروف به کار می­روند  فقط به درد همان کار می­خورند و بهتر  است جهت شستشوی اتومبیل از  محلول­هایی که به همین منظور در بازار وجود دارد  استفاده کنید. آخرین  قسمتی که در اتومبیل می­بایشت به تمیز کردن آن بعد از  شستشو بپردازید،  شیشه ها هستند .اغلب رینگ­های چرخ اسپرت به رنگ نقره­ای هستند و  سپس روی آنها لعاب  پاشیده ­اند لذا جهت تمیز کردن آنها همانند سایر سطوح  رنگ شده اتومبیل رفتار  کنید .

برای نظافت صندلی­هایی که دارای  پوشش چرم طبیعی هستند می­بایست از  تمیزکننده­های مخصوص استفاده کرده و در  انتها از روغن­های مخصوص جلا دادن  چرم برای تازه نگه داشتن آن بهره ببرید .  به طور کاملاً جدی توصیه می­شود  از ترکیبات و مواد محافظ که معمولاً براق  کننده نیز هستند فقط برای تمیز  کردن و جلا دادن جلو داشبورد استفاده کنید  و از مالیدن آنها روی غربیلک  چرمی فرمان و یا پدال­های پلاستیکی پرهیز  کنید چون باعث کاهش چسبندگی دستان  شما می­گردند که خطرات جدی را در بر  دارد . شستشوی اتومبیل در زیر نور  آفتاب باعث می­گردد لکه­ هایی که روی  بدنه آن به وجود می­ آید قبل از آنکه  پاک شوند خشک شده و اثر نامطلوبی روی  رنگ بدنه ، بگذارد .

اولین مرحله در شستشوی بدنه خیس کردن آن  بوده چون باعث می­گردد حشرات باقی  مانده روی بدنه و همین طور سایر  آلاینده­ های چسبیده به بدنه جدا شده و تمیز  کردن آسان­تر انجام گیرد.

 با استفاده از شیلنگ آب و فشار آن سعی کنید آلودگی­ها و از جمله نمک را که   به داخل گلگیرها چسبیده­ اند، از آن جدا کنید . برای جلوگیری از ترشح و   انتشار آلاینده­ های روی رینگ­های چرخ به روی بدنه توصیه می­شود ابتدا  اقدام  به نظافت آنها بنمایید و بعد از شستشوی رینگ­های چرخ حتماً آنها را  خشک  کنید و اگر قصد پولیش کردن آنها را دارید، این کار را هم زمان با  پولیش  کردن سایر قطعات رنگی بدنه انجام دهید . در این مرحله اتومبیل  آمادگی آن را  دارد که مورد شستشوی کامل قرار گیرد و برای شستشو توصیه  می­شود از  اسفنج­های نرم و یا الیاف پارچه­ای و کتانی نرم استفاده کنید  چون در غیر  این صورت رنگ بدنه دچار اسیب دیدگی و خراش خوردگی می­شود .  برای خشک کردن  نیز از پارچه­ های مخصوص کتانی نرم استفاده و حتماً شیشه ها  را هم از داخل و  هم از خارج تمیز کنید . 

 مراحل مختلف شستشو

    چگونگی شستشو و نظافت اتومبیلبازرگانی رادین   https://bazarganiradin.com   

 1 – آلوده و مات بودن چراغ­های جلو که معمولا دارای قاب پلاستیکی هستند  ،  نه تنها به زیبایی ظاهری اتومبیل لطمه می­زند بلکه خطرناک نیز هست .  برای  تمیز کردن قاب­های پلاستیکی چراغ­های بزرگ جلو می­توان از پولیش­های  مخصوص  استفاده کرد که حتی باعث می­گردند چراغ­های کهنه و قدیمی نیز نو به  نظر  برسند . بهتر است اطراف چراغ­های جلو را قبل از تمیز کردن توسط  چسب­های  نواری مخصوص بپوشانید تا مانع از آسیب دیدگی بدنه رنگی اتومبیل  شوید . 

   چگونگی شستشو و نظافت اتومبیل

 ۲ – ابتدا رینگ چرخ و تایر را کاملاً مرطوب کرده و سپس به وسیله اسپری   مخصوص یا برس ، اقدام به تمیز کردن آنها بنمائید . استفاده از برس­های نرم   باعث می­گردد بتوانید آلاینده­هایی که در نقاطی از رینگ چرخ قرار گرفته و   از دید ناپیدا هستند را از بین ببرید که بخش اعظم این آلاینده­ ها ذرات  لنت  ترمز هستند و سپس با آب را بشویید و سپس رینگ­های چرخ را خشک کنید .

    چگونگی شستشو و نظافت اتومبیل

 3 – در بسیاری از اتومبیل­های امروزی قطعاتی به چشم می­خورد که به نظر  قطعه  فلزی براق می­رسد ولی آنها چیزی نیستند جز قطعات پلاستیکی دارای پوشش   کرومی و یا فلزاتی که دارای پوشش رنگی براق هستند . برای نظافت این  قسمت­ها  می­بایست از مواد واکسی مخصوص که به مدت فقط چند ثانیه روی آنها  قرار  می­گیرد استفاده کرد . فلزات بدون پوشش از خود رنگی خاکستری روی  پارچه واکس  بر جای می­گذارند و اگر چنانچه ،چنین رنگی روی پارچه قرار  نگرفت این بدان  معناست که روی آن ماده مخصوصی که جنبه پوششی داشته قرار  دارد .

  چگونگی شستشو و نظافت اتومبیل

4 – پرداختن به جزئیات استفاده از برس­های مخصوص می­تواند  آلاینده­ هایی  که در درزها و شکاف انباشته شده­ اند را از آنها خارج کند .  همواره  اطمینان از خشک بودن اتومبیل قبل از واکس زدن داشته باشید.

    چگونگی شستشو و نظافت اتومبیل

5– در صورتی که رنگ اتومبیل شما مشکی بوده وظایف نظافت کردن شما دو برابر  می­شود و علاوه بر آن نوع پولیش رنگ­های مشکی با سایر رنگ­ها متفاوت است و  توصیه می­شود از پولیش­های سیاه رنگ استفاده کنید چون این پولیش­ها هیچ  گونه باقی مانده سفید رنگی در درزها و شکاف­ها باقی نمی­گذارند .

  چگونگی شستشو و نظافت اتومبیل

6 – چنان­چه از پولیش­های شیمیایی مخصوص استفاده کنید می­توانید مجدداً   شفافیت زیادی به رنگ­های کهنه شده بدهید . اتومبیل ­هایی که دارای لایه رنگ   کیلر هستند که که معمولاً اتومبیل­ هایی که بعد از دهه ۱۹۹۰ میلادی ساخته   شده­ اند دارای این لایه هستند می­بایست از پولیش هایی استفاده کنند که   برچسب عدم آسیب دیدن به لایه رنگ کیلر روی آنها وجود داشته باشد .

   چگونگی شستشو و نظافت اتومبیل

پولیش­های خشن مناسب­ترین ماده برای اتومبیل­های قدیمی هستند که فاقد لایه   رنگ کیلر هستند . اگر می­خواهید مطمئن شوید که رنگ اتومبیل شما دارای چنین   لایه ه­ای است از همان روشی استفاده کنید که در مورد تصویر ۳ به آن اشاره  شد.

۷ – عدم توجه کافی به قطعات پلاستیکی باعث می­گردد که ظاهر  آن بسیار زودتر  از حد معمول کهنه به نظر برسد . مواد محافظ کننده تا حدودی  می­توانند کمک  کنند امّا مقاومت چندانی در زیر نور آفتاب ندارند . کرم  های مخصوص برای این  کار وجود دارند و در ضمن توصیه می­شود که از واکس  مخصوص کفش برای این  قطعات و جلا دادن به آنها استفاده نکنید .

  چگونگی شستشو و نظافت اتومبیل